Žijeme jen jednou,otázkou je,kde..

ŘECKO - KRÉTA

Kréta je největší řecký ostrov ve Středozemním moři zahrnující čtyři řecké prefektury - Iraklion, Chania, Rethymnon a Lasithi. Podle starořeckých mýtů je Kréta považována za místo zrození Dia – vládce olympských bohů. Hlavní město je Iraklion, dalšími významnějšími městy jsou Chania, Rethymnon a Ágios Nikólaos, která zároveň představují centra jednotlivých prefektur.

Rozloha ostrova je 8 261 km2. Ze severu ho omývá Krétské moře (jižní část Egejského moře) a z jihu Libyjské moře. Kréta je hornatý ostrov, nejvyšší hora Psiloritis v pohoří Idi Ori má 2 456 m n. m., druhá nejvyšší hora Páhnes v pohoří Levka Ori má 2 453 m n. m. Severní pobřeží je pozvolné, na jihu však je strmé a jsou tam vysoké útesy. Krétu tvoří vápencová kra, která byla vytvořena při stejném vrásnění jako Balkánské pohoří. Výjimku tvoří Mesarská nížina, která je největší v celém Řecku. Na Krétě je poměrně sucho, za rok tu spadne jenom 500mm srážek, většina z nich v zimě. Teploty i v zimě zřídkakdy na pobřeží klesají pod 10 stupňů, zatímco na horách může ležet sníh ještě v květnu. Proto se jedná o oblíbenou destinaci jak pro turisty, tak i pro zájemce o koupi nemovitosti. Řecka ekonomika se zde opírá i o zemědělství, které je zastoupeno hlavně pěstováním oliv, ale také vinné révy a dalšího ovoce a zeleniny.

Cestovní ruch:

Kréta má dvě mezinárodní letiště: Letiště Nikos Kazantzakis nedaleko hlavního města Iraklion a letište Daskalogiannis nedaleko města Chania. Kréta je ideálním místem pro milovníky moře. Ostrov je omýván na severu Krétským a na jihu Libyjským mořem. Krétské pláže patří k nejkrásnějším v Evropě a mnoho z nich každoročně získává Modrou vlajku, což je mezinárodní ocenění, které hodnotí čistotu a úpravnost pláží, vybavenost, čistotu moře a přírodní rámec bezprostředního okolí. Přispívají k tomu i atraktivně vypadající nemovitosti. Řecko na pevnině je velice rozmanité a Kréta je svou romanitostí ještě předčí, takže může uspokojit i milovníky přírody a historie. Zdejší hory, jeskyně a soutěsky lákají každoročně tisíce turistů. Mínojské paláce, pravoslavné kláštery a řada benátských a tureckých památek patří také k důvodu, proč by vaše kroky měly směřovat právě na Krétu. Zdejší kuchyně je nejenom velmi chutná, ale patří i k nejzdravějším v celé Evropě. Neměli byste se tedy nechat připravit o jedinečný kulinářský zážitek. Obyvatelé. Velice hrdí, ale přátelší a společenští Kréťané se určitě zaslouží o to, aby Váš pobyt na tomto ostrově byl nezapomenutelným zážitkem.

 

Investice do nemovitosti :

Naprostá většina hospodářského i turistického života se odehrává na severním pobřeží ostrova, kde leží i všechna města. Téměř 90% obyvatel žije podel severního pobřeží a i přes 80% turistů tráví svoji dovolenou v této oblasti. Infratruktura je na severu velmi pešlivě budována a rozšiřována, jižní oblasti jsou v popředí zájmu těch, kteří si potrpá na klid a odtržené od každodenního ruchu civiliace. Za ten se tu platí i vyššími cenami nemovitostí. Investoři do nemovitostí vyhledávají střediska na severu, zejména v blízkosti větších turistických center. Nejvíce zde investují Britové, Skandinávci a Francouzi.

Když jsme porovnali ceny nemovitostí zde a v Costa Blanca, dali jsme přednost Španělsku.

 

Webové stránky spravuje : Jarmila Weissová

Vytvořeno službou Webnode