Žijeme jen jednou,otázkou je,kde..

Podnikáte a potřebujete IT vybavení? Stát vám zaplatí až půl milionu

22.08.2010 11:09

 

Agentura Czechinvest v rámci podpory malých firem využije fondy EU. Tisícům podnikatelů tak mohou IT služby a vybavení zlevnit o 60 procent.

Stovky malých a drobných firem či živnostníků budou od letošního podzimu moci získat pevné a mobilní internetové připojení, počítače, notebooky a různé IT služby s výraznou dotací. Stát jim na služby informačních a komunikačních technologií rozdělí prostřednictvím agentury CzechInvest z operačního programu podnikání a inovace až 441 milionů korun.

Podpora je ve výši dvacet tisíc až půl milionu korun na jednu firmu, podle odhadů by tak mohlo být uživateli dotovaných služeb až pět tisíc drobných a malých podniků. Za služby zaplatí jen 40 procent jejich ceny, zbytek doplatí CzechInvest z fondů EU.

Peníze půjdou malým firmám do padesáti zaměstnanců, pro které bylo dosud podle zástupců CzechInvestu získání eurodotací na IT příliš komplikované. Podpora je omezená jen na některá odvětví, například na firmy podnikající ve výrobě, stavebnictví, obchodu nebo výzkumu v regionech mimo Prahu.

Nový cíl: Obyčejní živnostníci
 

CzechInvest už na podporu IT v podnicích vypsal tři výzvy, určené pro malé a střední firmy. Nyní cílí i na ty nejmenší živnostníky. Pro ně změnil způsob vyplácení podpory i z toho důvodu, že se očekává velké množství žádostí o dotaci.

Agentura hledala, kdo bude podporu firmám rozdělovat. Do výběrového řízení se nakonec přihlásila jen jedna firma - T-Mobile. Další velký operátor, Telefónica O2, by splnila kvalifikační podmínky, ale rozhodla se nepřihlásit. Proč, to její mluvčí Martin Žabka nesdělil

Pokud agentura operátora T-Mobile nevyřadí pro nesplnění kvalifikačních předpokladů, případně tendr úplně nezruší, musí "růžový operátor" podle podmínek poskytnout podporované služby nejméně třem stovkám firem ročně. Zájem ale podle odborníků bude výrazně vyšší.

Výhodou tohoto modelu rozdělování europeněz je podle CzechInvestu výrazné snížení administrativy. "Podpora je v režimu 'de minimis', je tam tedy minimum papírování pro žadatele a podpora je vyplácena okamžitě, a nikoli až ex post," uvádí projektový manažer CzechInvestu Martin Zeljak.

Tisíce nových klientů pro T-Mobile zdarma

T-Mobile tak svůj pevný i mobilní internet a další služby dostane k velkému počtu nových zákazníků. To, že se rozhodl CzechInvest "outsourcovat" dotované služby tímto způsobem jediné firmě, rozladilo například menší poskytovatele internetu.

Vítěz tendru bude totiž na rozdíl od nich nabízet jako jediný své služby s podporou z fondů EU, a tedy za výrazně výhodnější cenu. Tím je může na několik let zbavit velkého počtu zákazníků, kteří si vyberou levnější dotovanou službu, které nebudou moci ostatní operátoři konkurovat.

"Na projektu nás zaráží hlavně to, že jednostranně zvýhodňuje jednoho, a to vítězného operátora," řekl HN ředitel operátora WIA Filip Malina.

"Podporu jako takovou vítáme, ale v transparentní podobě, která nenaruší svobodnou konkurenční volbu poskytovatele dotovaných služeb," dodal Malina. Jeho společnost má asi sedmdesát procent zákazníků právě z řad malých podniků po celém Česku.

www.ekomaostrava.cz

Webové stránky spravuje : Jarmila Weissová

Vytvořeno službou Webnode